Kategoriler
Forex Trading

Shortowanie akcji: czym jest gra na spadki?

Niemniej jednak, kluczową decyzją, jaką podejmują inwestorzy, gdy rozpoczynają swoją działalność, jest to, czy zamierzają skupić się na analizie technicznej czy fundamentalnej. Niektórzy inwestorzy stosują mieszankę obu tych strategii, zwłaszcza jeśli obie sugerują podobne predykcje. Zasadniczo shortując, pożyczasz aktywa z obowiązkiem ich zwrotu w późniejszym terminie.

  • Może się to wydawać niewiele, jeśli dokonujesz tylko krótkoterminowej krótkiej sprzedaży.
  • Dzięki temu rynki predykcyjne często dokładnie przewidują wyniki pewnych wydarzeń, co poniekąd zwiększa ich wartość.
  • Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku niektórych innych tematów, lokalne przepisy dotyczące rynków predykcyjnych mogą się bardzo różnić.
  • Kiedy krótka sprzedaż odbywa się za pośrednictwem kontraktu na różnicę kursową (CFD) cały opisany proces jest zazwyczaj zautomatyzowany.

Na większości platform brokerskich za każdą noc, kiedy pozycja jest otwarta, będziesz płacił opłaty w wysokości setnych części wielkości otwartej pozycji. Może się to wydawać niewiele, jeśli dokonujesz tylko krótkoterminowej krótkiej sprzedaży. Jeśli utrzymujesz krótkie pozycje przez dłuższy czas, znacząco skrócenie pozycji poprzez kontrakty CFD stanie się droższe.

Dla handlowców chcących szybko zacząć, polecamy platformę Bybit. Oferują najniższe opłaty transakcyjne (0,01%) i najgłębszą płynność do krótkiej sprzedaży ponad 400 par kryptowalut z dźwignią do 100x. Ich platforma nie wymaga również weryfikacji KYC, co oznacza, że możesz zarejestrować się tylko za pomocą adresu e-mail i hasła.

Przykłady wykorzystania pozycji krótkiej

Po pierwsze, musi się zrealizować scenariusz spadków na giełdach. Otóż może się okazać, że spadki na giełdach zostaną wywołane bankructwem pewnego banku w efekcie nadmiernego zalewarowania. Jako, że system bankowy jest powiązany jak nigdy dotąd bank taki będzie wierzycielem innego banku. Ten też bank, będzie stroną w transakcji z trzecim i tak kaskadowo dojdzie do implozjii systemu w ciągu kilku dni. Od marca 2009 akcje zwyżkowały na skutek programów pompowania gotówki do systemu. Działo się tak zarówno na rynkach USA jak i Europy Zachodniej.

  • Co jeśli jednak powiem Ci, że można zarabiać także na spadkach?
  • To tak jakbyśmy obstawiali jakiś zakład o wartości 3,8 miliona mając w formie zabezpieczenia 100 tyś.
  • Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.
  • Doświadczeni traderzy zarządzają swoimi transakcjami w taki sposób, by zyskowne transakcje przeważały nad stratnymi i akceptują straty jako część natury tradingu.

Jeśli korzystasz z dźwigni finansowej, opłaty rosną wielokrotnie. Z krótką sprzedażą lepiej się wstrzymać również wtedy, kiedy akcje spółki w ostatnim czasie sporo spadły na wartości. To może wskazywać na to, że trend w najbliższym czasie się zmieni. Żeby jak obliczyć dolat inwestycje cena do zarobków ratio? określić, czy rzeczywiście tak będzie, inwestor może skorzystać z analizy technicznej. Jeśli trader ma już dostęp do rynku, wystarczy, że uruchomi platformę handlową i otworzy zlecenie. Może zrobić to w dosłownie kilka sekund, wybierając opcję sprzedaj.

Następnie zwraca aktywa brokerowi i zatrzymuje różnicę – 100$ jako swój zysk. W tradingu dość często zdarza się, że shortują oni różne aktywa inwestycyjne – to znaczy, że na podstawie analizy doszli do wniosku, że cena danego aktywa spadnie w najbliższej przyszłości. Opłaty za krótką sprzedaż kryptowalut na Bybit są bardzo niskie i wynoszą 0,01% za transakcję. Nie ma żadnych innych ukrytych opłat ani opłat za korzystanie z platformy. Możesz również skorzystać z ich ujemnych stóp finansowania, co oznacza, że faktycznie otrzymujesz niewielką kwotę odsetek za trzymanie krótkiej pozycji przez noc.

Kiedy najlepiej robić shorty – Idealne warunki

Jeśli cena aktywa spada, odkupujesz je i zwracasz pożyczkodawcy – proces ten nazywamy pokryciem. Różnica pomiędzy ceną, po której sprzedałeś aktywo, a ceną, po której je odkupiłeś, to Twój zysk lub strata brutto. Inwestorzy zakładają się między sobą o to, w którą stronę powędruje kurs danego aktywa. W takiej parze jedna strona gra na wzrost, druga na spadek ceny.

Zamiast tego, podpisujesz kontrakt CFD i zobowiązujesz się zapłacić różnicę między ceną aktywów w czasie pożyczki a stawką kontraktu. Kontrakty CFD są popularne, ponieważ są wygodniejsze niż inne metody shortowania BTC. Jedną z najbardziej popularnych platform, która pozwala na shortowanie kryptowalut za pomocą kontraktów CFD jest eToro. Wiele osób swoją przygodę z shortowaniem kryptowalut rozpoczyna od handlu z dźwignią (margin trading).

Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, w rzeczywistości istnieje kilka różnych sposobów, aby zarobić w ten sposób. Analizując powyższy przykład krótkiej sprzedaży, warto wspomnieć o tym, jak dokonać jej zamknięcia. W tym celu wystarczy kliknąć w daną pozycję tak, żeby otworzyło się okno zlecenia, a następnie kliknąć zamknij. W niektórych platformach handlowych opcja ta jest dostępna na głównym ekranie. W przypadku kiedy inwestor zajmuje pozycję długą, czyli dokonuje zakupu danego instrumentu, w najgorszym wypadku może spodziewać się, że jego cena spadnie do zera.

Jak fundusze hedgingowe i profesjonalni traderzy skracają akcje

W takim przypadku możemy zdecydować się na grę na spadki akcji tej spółki, z wykorzystaniem sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych. Taka taktyka może pozwolić zminimalizować naszą stratę podczas blockchain.com zapowiada crypto-gold inicjatywa bessy. Krótka sprzedaż opiera się na odwróconych zasadach – zarabiamy wtedy, gdy ceny spadają. Gdy spadnie, inwestor odkupi te papiery z rynku taniej i odda je pierwotnemu właścicielowi.

Shortowanie bitcoina – zarabianie na spadkach ceny

Będą one miały charakter bardziej nagły niż te z 2008 roku. Czarnym łabędziu, o tym iż nikt nie mógł tego przewidzieć, itp. Spadki dotkną zarówno akcji jaki i obligacji rządowych, lexatrade – recenzje i opinie o pracy brokera do których zaufanie już dawno wygasło. Trzymają one cenę tylko ze względu na interwencyjne zakupy przez FED czy ECB, co jest całkowicie niezgodne ze statutem tego drugiego.

Oczywiście możliwe jest też, że Twoja prognoza co do spadku cen telefonów była błędna i iPhone’y zamiast tanieć, staną się jeszcze droższe. W takim przypadku będziesz musiał odkupić znajomemu telefon po wyższej cenie niż ta, za którą go sprzedałeś. Dodatkowo, zapłacisz znajomemu obiecaną opłatę za wypożyczenie telefonu. Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową.

Ich platforma jest największą i najbardziej zaufaną giełdą shortów od czasu upadku alternatyw takich jak FTX. Shorting crypto to proces sprzedaży aktywa najpierw w oczekiwaniu na spadek jego ceny, abyś mógł go odkupić po niższej cenie i zrealizować zysk. Jest to przeciwieństwo pójścia długiego na aktywa, które jest, gdy kupujesz najpierw w oczekiwaniu na wzrost jego ceny.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir